Festival participants 1997–

1997

Aase Berg (SE 1997)
Anne-Marie Berglund (SE 1997)
Bjørn Aamodt (NO 1997)
Bodil Lindfors (FI 1997)
Bodil Malmsten (SE 1997)
Bragi Ólafsson (IS 1997)
Carl Johan De Geer (SE 1997)
Eldrid Lunden (NO 1997)
Eva Runefelt (SE 1997)
Gro Dahle (NO 1997)
Göran Sonnevi (SE 1997)
Inger Christensen (DK 1997)
Inger Edelfeldt (SE 1997)
Jan Erik Vold (NO 1997)
Jasim Mohamed (IQ/SE 1997)
Jonas Gardell (SE 1997)
Jyrki Kiiskinen (FI 1997)
Linda Vilhjálmsdóttir (IS 1997)
Magnus Jacobsson (SE 1997)
Marie Silkeberg (SE 1997)
Peter Kihlgård (SE 1997)
Peter Törnqvist (SE 1997)
Petter Lindgren (SE 1997)
Pia Tafdrup (DK 1997)
Sjón (IS 1997)
Steinar Opstad (NO 1997)
Søren Ulrik Thomsen (DK 1997)
Tomas Tranströmer (SE 1997)
Tua Forsström 
(FI 1997)
Özkan Mert (TR/SE 1997)

 

1998

Agneta Enckell (FI 1998)
Alexander Skidan (RU 1998)
Alina Vituchnovskaja (RU 1998)
Arne Johnsson (SE 1998)
Barbro Lindgren (SE 1998)
Benjamin Zephaniah (GB 1998)
Bernardine Evaristo (NI/GB 1998)
Bo Carpelan (SE 1998)
Christina Hesselholdt (DK 1998)
Cletus Nelson Nwadike (NG/SE 1998)
Concha García (ES 1998)
Eric Pauli Fylkeson (SE 1998)
Esmail Kho’i (IR 1998)
Eva Runefelt (SE 1998)
Faraj Sarkoohi (IR 1998)
Gennadji Ajgi (RU 1998)
Göran Sonnevi (SE 1998)
Hanne Bramness (NO 1998)
Jaques Roubaud (FR 1998)
Jila Mossaed (IR/SE 1998)
Johanna Ekström (SE 1998)
Juan Carlos Suñén (ES 1998)
Katrine Maria Guldager (SE 1998)
Kenneth White (GB/FR 1998)
Kerstin Norborg (SE 1998)
Kristine Næss (NO 1998)
Lemn Sissay (GB 1998)
Lennart Sjögren (SE 1998)
Magnus Florin 
(SE 1998)
Maria Küchen (SE 1998)
Marie Lundquist (SE 1998)
Niels Frank (DK 1998)
Petter Lindgren (SE 1998)
Ralf Andtbacka (FI 1998)
Shirali Nurmuradov (TM/SE 1998)
Stig Larsson (SE 1998)
Susanne Ringell (FI 1998)
Suzanne Brøgger (DK 1998)
Thomas Tidholm (SE 1998)
Timur Kibirov (RU 1998)
Tom Lanoye (BE 1998)
Tore Renberg (SE 1998)
Ulf Linde (SE 1998)
Ziba Karbassi (IR/GB 1998)

 

1999

Barbro Smeds (SE 1999)
Bengt Emil Johnson (SE 1999)
Catharina Gripenberg (FI 1999)
Ebba Witt-Brattström (SE 1999)
Erik Skyum-Nielsen (DK 1999)
Espen Stueland (NO 1999)
Eva Ribich (SE 1999)
Fredrik Lindström (SE 1999)
Geir Gulliksen (NO 1999)
Göran Sonnevi (SE 1999)
Horace Engdahl (SE 1999)
Håkan Bravinger (SE 1999)
K. Michel/Michel Kuijpers (NL 1999)
Kristian Lundberg (SE 1999)
Linton Kwesi Johnson (JM/GB 1999)
Magnus Florin 
(SE 1999)
Maria Lainá (GR 1999)
Marie Silkeberg (SE 1999)
Maura Dooley (GB 1999)
Niels Lyngsø (DK 1999)
Pamela Jaskoviak (SE 1999)
Peter Laugesen (DK 1999)
Pär Hansson (SE 1999)
Sirkka Turkka (FI 1999)
Stina Inga (SE/SA 1999)
Tonnus Oosterhoff (NL 1999)
Tua Forsström 
(FI 1999)
Vasilis Amanatidis (GR 1999)

 

2000

Aase Berg (SE 2000)
Bob Hansson (SE 2000)
Cecilie Løveid (NO 2000)
Claes Andersson (FI 2000)
Doris Kareva (EE 2000)
Georg Johannesen (NO 2000)
Gintaras Grajauskas (LT 2000)
Jean Binta Breeze (GB/JM 2000)
John Swedenmark (SE 2000)
Katarina Kieri (SE 2000)
Lev Rubinstein (RU 2000)
Maria Wine (DK/SE 2000)
Mattias Alkberg (SE 2000)
Pia Juul (DK 2000)
Rut Hillarp (SE 2000)
Sergey Timofeyev (LV 2000)
Suzanne Brøgger (DK 2000)
Tomi Kontio (FI 2000)

 

2001

Anna Auzina (LV 2001)
Annika Sandelin (FI 2001)
Bei Dao (CN/US 2001)
Björn Ranelid (SE 2001)
Bodil Malmsten (SE 2001)
Dariusz Suska (PL 2001)
Dubravka Ugresic (HR/NL 2001)
Eva Runefelt (SE 2001)
Eva-Stina Byggmästar (FI/SE 2001)
Janina Katz (PL/DK 2001)
Juan Carlos Piñeyro (UY/SE 2001)
Karlis Verdins (LV 2001)
Kristiina Ehin (EE 2001)
Mehmed Uzun (TR/SE 2001)
Mimi Khalvati (IR/GB 2001)
Nadine Bergqvist (SE 2001)
Salim Barakat (SY/SE 2001)
Stella Parland (FI 2001)
Sujata Bhatt
 (IN/GE 2001)
Valter Kokot (SI/FI 2001)
Yang Lian (CN/GB 2001)

 

2002

Adonis (SY/FR 2002)
Amanda Aizpuriete (LV 2002)
Anna Jörgensdotter (SE 2002)
Fredrik Lindström (SE 2002)
Kate Clanchy (GB 2002)
Kjell Espmark (SE 2002)
Kristina Lugn (SE 2002)
Marie Lundquist (SE 2002)
Milena Markovic (YU 2002)
Märta Tikkanen (FI 2002)
Peter Kihlgård 
(SE 2002)
Pia Tafdrup (DK 2002)
Roddy Lumsden (GB 2002)
Silje Vethal (NO 2002)
Triin Soomets (EE 2002)
Øyvind Berg (NO 2002)

 

2003

Agnieszka Wolny-Hamkalo (PL 2003)
Alfred Schaffer (NL/ZA 2003)
Annika Korpi (SE 2003)
Arturas Valionis (LT 2003)
Catharina Gripenberg (FI 2003)
Charlie Dark (GB 2003)
Daniel Sjölin (SE 2003)
Heidi von Wright (FI 2003)
Johannes Heldén (SE 2003)
Jonas Hassen Khemiri (SE 2003)
Lars Skinnebach (DK 2003)
Lidija Dimkovska (MK 2003)
Malte Persson (SE 2003)
Markus Midré (NO 2003)
Mette Moestrup (DK 2003)
Ruben van Gogh (NL 2003)
Sophie Woolley (GB 2003)
Åsa Ericsdotter (SE 2003)

 

2004

Agneta Pleijel (SE 2004)
Aleksandar Hemon (BA/US 2004)
Anja Utler (DE 2004)
Anna Hallberg (SE 2004)
Elo Viiding (EE 2004)
Gunnar Wærness (NO 2004)
Johan Jönson (SE 2004)
Johannes Anyuru (SE 2004)
Marte Huke (NO 2004)
Merja Virolainen (FI 2004)
Patrick Wolf (UK 2004)
Tatjana Gromaca (HR 2004)
Thomas Kling (DE 2004)
Uje Brandelius (SE 2004)

 

2005

Clara Diesen (SE 2005)
Gabeba Baderoon (ZA 2005)
Göran Sonnevi (SE 2005)
Ida Börjel
 (SE 2005)
Kerstin Thorvall (SE 2005)
Markku Paasonen (FI 2005)
Morten Søndergaard (DK 2005)
Serhiy Zhadan (UA 2005)
Ursula Andkjær Olsen (DK 2005)
Yan Li (CN 2005)

 

2006

Anna Jörgensdotter (SE 2006)
Anne Swärd (SE 2006)
Daniel Boyacioglu (SE 2006)
Daniel Sjölin (SE 2006)
David Vikgren (SE 2006)
Ida Linde (SE 2006)
Joakim Pirinen (SE 2006)
Jyrki Kiiskinen (FI 2006)
Kristofer Flensmarck (SE 2006)
Lars Gustafsson (SE 2006)
Lars Mikael Raattamaa (SE 2006)
Lina Ekdahl (SE 2006)

Lone Hørslev (DK 2006)
Magnus William-Olsson (SE 2006)
Monika Rinck (DE 2006)
Sanna Tahvanainen (FI 2006)
Serhiy Zhadan (UA 2006)
Sjón 
(IS 2006)
Tom Malmquist (SE 2006)
Tomas Tranströmer (SE 2006)
Yuri Andrukhovych (UA 2006)

 

2007

Bastian Böttcher (DE 2007)
Bengt Emil Johnson (SE 2007)
Dariusz Suska (PL 2007)
Eva Runefelt (SE 2007)
Gunnar Harding (SE 2007)
Ingrid Storholmen (NO 2007)
John Mateer (ZA/AU 2007)
Kerstin Ekman (SE 2007)
Martina Lowden (SE 2007)
Peter Kihlgård (SE 2007)
Sara Hallström (SE 2007)
Sara Stridsberg (SE 2007)
Thomas Öberg (SE 2007)
UKON/Ulf Karl Olov Nilsson (SE 2007)

 

2008

Bodil Malmsten (SE 2008)
Chenjerai Hove (ZW 2008)
Christine Falkenland (SE 2008)
Elisabeth Rynell (SE 2008)
Helena Boberg
 (SE 2008)
Ida Börjel (SE 2008)
Jacob Hirdwall (SE 2008)
Jonas Hassen Khemiri (SE 2008)
Joumana Haddad (LB 2008)
Joy Harjo (US 2008)
Kofi Anyidoho (GH 2008)
Nora Gomringer (DE 2008)
Rebecca Kjelland (NO 2008)
Steinar Opstad (NO 2008)
Tobias Berggren (SE 2008)
Ying Chen (CN/CA 2008)

 

2009

Ann Jäderlund (SE 2009)
Johannes Anyuru (SE 2009)
Jon Fosse (SE 2009)
Jonas Brun (SE 2009)
Jonas Gardell (SE 2009)
Ngwatilo Mawiyoo (KE 2009)
Shailja Patel (KE 2009)
Sofia Stenström (SE 2009)
Staffan Söderblom (SE 2009)
Wambui Mwangi (KE/CA 2009)

 

2010

Aase Berg (SE 2010)
Alison Ojany Owour (KE 2010)
Ann Hallström (SE 2010)
Ghayath Almadhoun (PS 2010)
Jasim Mohamed (IQ/SE 2010)
Jonas Karlsson (SE 2010)
Martina Montelius (SE 2010)
Shima Niavarani (SE 2010)
Tomas Tranströmer (SE 2010)
Tomomi Adachi (JP 2010)
Yvonne Adhiambo Owour (KE 2010)

 

2011

Carolina Fredriksson (SE 2011)
Christine Falkenland (SE 2011)
Göran Sonnevi (SE 2011)
Helena Boberg
 (SE 2011)
Ioana Nicolaie (RO 2011)
Jonas Hassen Khemiri 
(SE 2011)
Joumana Haddad (LB 2011)
Marie Silkeberg (SE 2011)
Mohamed El Deeb (EGY 2011)
Tadeusz Dabrowski (PL 2011)
Tomas Tranströmer (SE 2011)

 

2012

Bruno K. Öijer (SE 2012)
Cecilie Løveid (NO 2012)
Johannes Anyuru (SE 2012)
Lucija Stupica (SI 2012)
Martin Glaz Serup (DK 2012)
Mats Kolmisoppi (SE 2012)
Mattias Alkberg (SE 2012)
Mircea Cartarescu (RO 2012)
Nora Gomringer (DE 2012)
Olga Ravn (DK 2012)
UKON/Ulf Karl Olov Nilsson (SE 2012)

 

2013

Aase Berg (SE 2013)
Elisabeth Berchtold (SE 2013)
Johannes Göransson (SE 2013)
Joyelle McSweeney (US 2013)
Kim Yideum (KR 2013)
Lara Glenum (US 2013)
Leif Holmstrand (SE 2013)
Nina Hemmingsson (SE 2013)

 

2014

Abdellah Taïa (MA 2014)
Gro Dahle (NO 2014)
Helena Boberg (SE 2014)
Ioana Nicolaie (RO 2014)
Jonas Gren 
(SE 2014)
Julian Talamantez Brolaski (US 2014)
Kim Hyesoon (KR 2014)
Ljubov Jakymtjuk (UA 2014)
Olga Ravn (DK 2014)
Rasha Al-Qasim (IRQ/SE 2014)
Serhiy Zhadan (UA 2014)
Staffan Söderblom (SE 2014)
TJ Dema (BW 2014)
Tomasz Różycki (PL 2014)

 

2015

Aase Berg (SE 2015)
Andriy Lyubka (UA 2015)
Bob Hansson (SE 2015)
Boris A Novak (SI 2015)
Ebba Witt-Brattström (SE 2015)
Göran Sonnevi (SE 2015)
Helena Boberg (SE 2015)
Johannes Anyuru (SE 2015)
Johannes Heldén (SE 2015)
John Swedenmark (SE 2015)
Jonas Gren 
(SE 2015)
Kajsa Grytt (SE 2015)
Kateryna Babkina (UA 2015)
Kei Miller (JM/GB 2015)
Lars Gustafsson (SE 2015)
Lars Mikael Raattamaa (SE 2015)
Lena Derkac (HR 2015)
Mattias Alkberg (SE 2015)
Mira Gonzalez (US 2015)
Oleh Kotsarev (UA 2015)
Signe Gjessing (DK 2015)
Tao Lin (US 2015)

 

2016

Aase Berg (SE 2016)
Agnes Gerner (SE 2016)
Anna Axfors (SE 2016)
Elis Burrau (SE 2016)
George Mario Angel Quintero (CO 2016)
Ghayath Almadhoun (PS 2016)
Gunnar D Hansson (SE 2016)
Harry Man (GB 2016)
Holly Corfield Carr (GB 2016)
Jonas Gren (SE 2016)
Julia Fiedorczuk (PL 2016)
Pak Jeong-de (KR 2016)
Sofia Roberg (SE 2016)
Sofie Diemer (DK 2016)
Steven J Fowler (GB 2016)
Ulf Danielsson (SE 2016)
Øyvind Rimbereid (NO 2016)

 

2017

1921 (David Åhlén and Andreas Eklöf) (SE 2017)
Alma Kirlic (SE 2017)
Anna Axfors (SE 2017)
Anna Boman Hald (SE 2017)
Ásta Fanney Sigurðardóttir (IS 2017)
Caspar Eric (DK 2017)
Charlott Neuhauser (SE 2017)
Elis Burrau (SE 2017)
Göran Kinnander (SE 2017)
Göran Sonnevi (SE 2017)
Görel Crona (SE 2017)
Johan Graden (SE 2017)
John Swedenmark (SE 2017)
Jonas Ellerström (SE 2017)
Jonna Bornemark (SE 2017)
Kim Haengsook (KR 2017)
Koleka Putuma (ZA 2017)
Laura Accerboni (IT/CH 2017)
Lilly Zetterberg (SE 2017)
Lisa Robertson (CA/FR 2017)
Maria Salomaa (SE 2017)
Marika Lagercrantz (SE 2017)
Maud Vanhauwaert (BE 2017)
Nina Zanjani (SE 2017)
Nora Gomringer (DE 2017)
Philipp Scholz (DE 2017)
Sara Olausson (SE 2017)